27 listopada na mokotowskim Skwerze Stanisława Broniewskiego "Orszy" uczniowie klasy 8b zapalili świece pod pomnikiem w hołdzie łączniczkom i sanitariuszkom AK niosącym pomoc żołnierzom walczącym w Powstaniu Warszawskim.
Aktualności
8b w hołdzie łączniczkom i sanitariuszkom AK
Wręczenie nagród w konkursie Multimedialnej Biblioteki
Zdjęcia: Jolanta Przytuła-Nowak
Uczennica naszej szkoły Ida (6b) została laureatką konkursu plastycznego na książkę artystyczną, zorganizowanego przez Multimedialną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40a. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości wręczenia nagród, w trakcie której Ida odebrała nagrodę za zajęcie I miejsca w swojej kategorii wiekowej.
5
Uczniowie klasy 3a czytają bajkę Adama Mickiewicza "Przyjaciele"
Z okazji zbliżającego się Dnia Patrona, zapraszamy do wysłuchania słuchowiska - bajki Adama Mickiewicza "Przyjaciele" - w wykonaniu klasy 3a (link - poniżej).
Nagranie wykonała pani Elżbieta Zborowska, wychowawczyni klasy 3a.
Klasa 3a czyta bajkę Adama Mickiewicza "Przyjaciele" (link do pliku audio)
[w nagłówku wykorzystano ilustrację Edwarda Kostki]
Szkolny konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej
30 października miał miejsce szkolny konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej.
W poniedziałek 20 listopada odbyło się uroczyste wręczenie nagród, a recytatorzy odczytali teksty, które wcześniej recytowali. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy!
2
Plastyczne przygotowania do Świąt w świetlicy
Zdjęcie: Anna Stańczak-Suchocka
Świetlica już rozpoczęła plastyczne przygotowania do Świąt :-)
Warsztaty z cyklu Mali Einsteini - wybuchowa witamina C
Zdjęcia: Anna Stańczak-Suchocka
W połowie listopada klasy 1a i 2b wzięły udział w wybuchowych warsztatach z cyklu Mali Einsteini.
2
Dzień Jesieni - Dzień Dyni na Kazimierzowskiej
Zdjęcia: Anna Stańczak-Suchocka
W ostatnich dniach października w obydwu budynkach świętowaliśmy Dzień Dyni. Uczniowie nosili tego dnia przebrania o tematyce jesiennej. Poszczególne klasy ozdabiały dynie i wzięły udział w konkursie na najciekawiej ozdobioną dynię. Poniżej fotorelacja z Dnia Dyni w budynku przy Kazimierzowskiej.
3
Warszawska Akcja "Zima w Mieście" 15 stycznia – 26 stycznia 2024
24 listopada 2023 r. rozpoczynają się zapisy do tegorocznej edycji Warszawskiej Akcji „Zima w Mieście”. Tak, jak co roku w okresie ferii, warszawscy uczniowie oraz dzieci mieszkające w stolicy będą miały zapewnioną opiekę oraz różnorodne zajęcia.
Warszawska Akcja „Zima w Mieście” 2024 adresowana jest do uczniów warszawskich szkół oraz uczniów mających stałe miejsce zamieszkania w Warszawie (status ucznia przysługuje osobom pobierającym naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w okresie od 1 września do 31 sierpnia, oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej szkoły podstawowej).
Jak się zapisać?
Zapisy do Akcji „Zima w Mieście” 2024, przy wsparciu elektronicznego systemu zgłoszeń rozpoczną się 24 listopada 2023 r. od godziny 16:00 i potrwają do 10 grudnia 2023 r. do godziny 24:00 – zgodnie z zasadami postępowania rekrutacyjnego, zawierającymi szczegółowy harmonogram.
Rodzice dzieci rejestrują się w systemie za pomocą numeru pesel dziecka, następnie samodzielnie tworzą hasło. Po wprowadzeniu do systemu podstawowych informacji i wyborze turnusów feryjnych należy wskazać preferowane szkoły (od najbardziej do najmniej). Można wybrać dowolną liczbę szkół na każdy jednotygodniowy turnus, który trwa od poniedziałku do piątku.
Informacja o zakwalifikowaniu dziecka do Akcji „Zima w Mieście” 2024 zostanie opublikowana w systemie 15 grudnia 2023 r. o godzinie 16:00.
Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty za wyżywienie i opiekę. Proszę nie dokonywać opłat (przelewów) przed 1 stycznia 2024 r.Od 2 stycznia 2024 r. od godziny 8:00 do 8 stycznia 2024 r. do godziny 16:00, należy złożyć potwierdzenie dokonania opłat lub zaświadczenie o zwolnieniu z opłat wraz z wydrukiem karty kwalifikacyjnej i załącznikami (do pobrania z systemu) w każdej ze szkół, do której dziecko zostało zakwalifikowane. Ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka do Akcji podejmuje organizator wypoczynku.
Przed wypełnieniem karty kwalifikacyjnej należy zapoznać się z zasadami oraz harmonogramem zapisów, które dostępne są na stronie: warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl
Feryjne Placówki EdukacyjnePodobnie jak w minionych latach FPE będą działać przez pięć dni w tygodniu, w godzinach od 7:00-8:00 do 16:00-17:00, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającymw Warszawie.
Rodzice wnoszą opłaty za posiłki oraz opiekę w Feryjnych Punktach Edukacyjnych. Opłata wynosi 20zł dziennie za dwa posiłki w tym jeden ciepły oraz 30 zł dziennie za opiekę.
Z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji zwolnione są dzieci korzystające, w ciągu roku szkolnego, z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków, na mocy decyzji dyrektora szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Podstawą do zwolnienia z opłat za opiekę oraz posiłki podczas Akcji jest przedłożenie w FPE zaświadczenia z macierzystej szkoły lub Ośrodka Pomocy Społecznej o korzystaniu, w ciągu roku szkolnego z bezpłatnych lub częściowo płatnych posiłków.
Rodzice, których dzieci nie mogą korzystać z wyżywienia zbiorowego ze względu na wskazania lekarskie (na podstawie zaświadczenia lekarskiego), są zwolnieni z opłat za posiłki i zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej diety we własnym zakresie.
Zapraszamy!
Oto lista szkół, które biorą udział w Akcji "Zima w Mieście" 2024:
- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Dzieci Powstania Warszawskiego
- Szkoła Podstawowa nr 33 im. Wojsk Obrony Powietrznej Kraju
- Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Starzyńskiego
- Szkoła Podstawowa nr 85 im. Benito Juareza
- Szkoła Podstawowa nr 205 im. Żołnierzy Powstania Warszawskiego
- Szkoła Podstawowa nr 260 im. Jana Matejki
- Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339 im. Raoula Wallenberga
Razem dla przyszłości
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Klub Młodego Odkrywcy Szaleni Chemicy dołączył do programu Razem dla lepszej przyszłości. To niezwykle ważny krok w kierunku integracji ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin. Działania takie nie tylko promują wzajemne zrozumienie, ale także stanowią inspirację dla innych społeczności.
Więcej na ten temat: Klub Młodego Odkrywcy (kmo.org.pl)
Zajęcia doświadczalne w środy
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
15 listopada, o poranku, uczniowie z klas siódmych wkroczyli do pracowni chemicznej gotowi na przygodę z nauką. Zanim większość szkoły rozpoczęła swój dzień, ci młodzi badacze zanurzyli się w świat tajemniczych substancji i reakcji chemicznych.
Pod bacznym okiem nauczyciela, z entuzjazmem na twarzach, eksperymentowali, tworzyli i odkrywali fascynujące aspekty chemii. Ta poranna wyprawa w naukowy świat na pewno pozostawiła trwałe wrażenie i zainspirowała ich do dalszych odkryć. Gratulacje dla tych wcześnie wstających entuzjastów nauki!
4
Warsztaty „Zbuduj sam latarkę”
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
W magicznym świecie nauki odbyły się warsztaty "Zbuduj sam latarkę" w murach naszej szkoły przy ulicy Tynieckiej 25. Inspirujące zajęcia poprowadzili utalentowani uczniowie z klubu KMO "Szaleni Chemicy" z klasy 8a.
Uczniowie klas piątych, ucząc się pod okiem doświadczonych młodych klubowiczów, mieli niepowtarzalną szansę stworzyć swoje własne latarki. To było nie tylko fascynujące doświadczenie praktyczne, ale również okazja do odkrywania tajemnic światła i nauki. Dzięki „Szalonym Chemikom” nauka stała się nie tylko edukacyjna, ale także zabawną przygodą!
7
Warsztaty "Elektronika – mój pierwszy układ"
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
13 listopada klasa 6b przeżyła niezwykłe chwile na warsztatach "Elektronika" na Wydziale Fizyki UW.
Zamiast zwykłej lekcji, uczniowie wcielili się w małych naukowców, konstruując swoje pierwsze układy elektroniczne. Z błyskiem diod i szumem elektroniki w tle, sala wydziałowa stała się miejscem odkryć i fascynacji nauką. Kto wie, może wśród nich jest przyszły geniusz elektroniki?
9
Projekt naukowy Erasmus+ dla uzdolnionych i przedsiębiorczych uczniów „Uczymy się miast”
Tekst: Agnieszka Kanabus
Startujemy z nowym projektem naukowym Erasmus+ dla uzdolnionych i przedsiębiorczych uczniów „Uczymy się miast”.
Zapraszam do współpracy grupę uczniów klas ósmych, którzy interesują się naukami ścisłymi i chcieliby zająć się prowadzeniem swojej firmy w przyszłości.
Będziecie uczyć się metodą STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Maths) i projektować urządzenia produkujące prąd. Rozwiniecie swoje umiejętności inżynierskie (LEGO), informatyczne (LOGO i Drukarka 3D) i biznesowe (jak napisać business plan i zarobić pierwsze pieniądze). Pokażecie swoje prace w niemieckiej szkole w Amberg k/Norymbergi w kwietniu 2024.
Chętni uczniowie, zgłaszajcie się do końca listopada do p. Agnieszki Kanabus.
Konkurs Plastyczny "Ilustrujemy bajki Adama Mickiewicza"
Biblioteka zaprasza do udziału w Konkursie Plastycznym ,,Ilustrujemy bajki Adama Mickiewicza”.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 1-5. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.
Zadanie konkursowe: wykonanie ilustracji do dowolnej bajki Adama Mickiewicza. Technika wykonania prac: dowolna plastyczna płaska – malarstwo, rysunek, grafika, techniki mieszane (z wyjątkiem prac wykonanych z użyciem ziaren, waty, szkła, plasteliny, bibuły, itp.), format pracy – A4.
Prace należy oddać do pani Małgorzaty Partak do dnia 4 grudnia 2023 r.
[W nagłówku wydanie "Bajek" Adama Mickiewicza z 1988 roku. Okładka z ilustracją Jana Marcina Szancera.]
Konkurs Plastyczny "Portret Adama Mickiewicza"
Biblioteka zaprasza do udziału w Konkursie Plastycznym ,,Portret Adama Mickiewicza”.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 6-8. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.
Zadanie konkursowe: wykonanie portretu Adama Mickiewicza. Technika wykonania prac: dowolna plastyczna płaska – malarstwo, rysunek, grafika, techniki mieszane (z wyjątkiem prac wykonanych z użyciem ziaren, waty, szkła, plasteliny, bibuły, itp.), format pracy – A4.
Prace należy oddać do pani Jolanty Benedykczak do dnia 4 grudnia 2023 r.
[w nagłówku: Fotografia portretu Adama Mickiewicza autorstwa Karola Jaenischa z 1824 r., fot. wykonana ok. 1888 r. przez Amalię Krieger, źródło: Polona]
Obchody Święta Niepodległości
Zdjęcia: Anna Stańczak-Suchocka, Liliana Chwistek
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie wraz z gronem pedagogicznym stworzyli - tradycyjnie już - żywą flagę, a najmłodsi uczniowie - z klas 1b i 1c - oprócz żywych flag wykonali biało-czerwone kokardy narodowe.
1
Rok Mikołaja Kopernika w SP157
Tekst: Jolanta Przytuła-Nowak
Zdjęcia: Jolanta Przytuła Nowak, Justyna Szewczyk-GielmudaW piątek 27 października uczniowie naszej szkoły uczcili 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Zainteresowanie autorem Rewolucji Kopernikańskiej było ogromne, a świętowanie bardzo twórcze. Zapał widać w pięknych pracach uczniów.
Tego samego dnia został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny na "MODEL UKŁADU SŁONECZNEGO". Na konkurs wpłynęło wiele bardzo ciekawych prac pokazujących Waszą kreatywność, stosowanie niebanalnych rozwiązań przestrzennych, zabawę różnorodnymi materiałami, zainteresowanie tematyką kosmosu.
[ciąg dalszy poniżej]
63Laureaci klas I-V:
1. miejsce - Witek (1b), Alicja (5a), Iga (2b)
2. miejsce - Zbigniew (1b), Gabrysia (3b), Piotr (2c)
3. miejsce - Ryszard (1c), Ola (2c), Henio (2b), Antoni (1c)Laureaci klas VI- VIII:
1. miejsce - Jula (7a)
2. miejsce - Juliusz (6b)
3. miejsce - Mykhailo (6b)Gratulujemy!!!
KMO "Szaleni Chemicy" w Instytucie Fizyki PAN
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Dnia 21 października 2023 roku, w ramach obchodów siedemdziesiątej rocznicy powstania Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, nasz Klub Młodych Odkrywców, "Szaleni Chemicy," miał zaszczyt uczestniczyć w wydarzeniu i prowadzić stoisko z eksperymentami z suchym lodem.
Prezentowaliśmy efektowne eksperymenty, w trakcie których suchy lód przechodził z fazy ciała stałego w gaz, tworząc imponujące mgiełki i efekty dźwiękowe. Dla uczestników, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, była to fascynująca okazja do odkrycia tajemnic przyrody i nauki.
34Dla uczestników Dnia Otwartego przygotowano liczne warsztaty i pokazy eksperymentów, które były dostosowane do różnych grup wiekowych. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mieli okazję samodzielnie eksperymentować i lepiej zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne.
W trakcie wydarzenia odbyły się także spacery po laboratoriach IF PAN, gdzie mogli zobaczyć, jak wygląda codzienna praca naukowców oraz jakie zaawansowane sprzęty i technologie są używane w badaniach.
Dzień Otwarty IF PAN okazał się znakomitą okazją do promocji nauki, a szczególnie dziedziny fizyki i chemii, wśród młodszych pokoleń. Nasze działania jako "Szaleni Chemicy" miały na celu zainspirowanie młodych umysłów do zgłębiania tajemnic nauki i eksperymentowania. Byliśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego ważnego wydarzenia i przyczynić się do jego sukcesu.
"Przygody Przedsiębiorczego Dżeka" - ogólnopolski projekt Warszawskiego Instytutu Bankowości
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
26 października klasa 8c uczestniczyła w ogólnopolskiej lekcji online "Rynek pracy i kompetencje przyszłości" realizowanej w ramach projektu Warszawskiego Instytutu Bankowości "Przygody przedsiębiorczego Dżeka".
Warsztaty w Pracowni Przyrodniczej WCIES
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
W dniu 18 października 2023 roku uczniowie klasy 7d oraz członkowie klubu KMO Szaleni Chemicy mieli okazję odwiedzić Pracownię Przyrodniczą WCIES, mieszczącą się przy ulicy Starej.
Tematem spotkania były mieszaniny chemiczne, a dokładniej mówiąc "Razem czy osobno? Mieszaniny jednorodne i niejednorodne." Warsztaty te miały na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat różnych rodzajów mieszanin oraz zrozumienie, jak można je rozróżnić i opisać.
[ciąg dalszy poniżej]
19Podczas tego fascynującego wydarzenia wszyscy uczestnicy, wykazali ogromne zaangażowanie i ciekawość wobec prezentowanych tematów. Prowadzący zajęcia wykorzystali metodę IBSE (Inquiry-Based Science Education), co pozwoliło na aktywne uczestnictwo uczniów w procesie nauki. Dzięki temu każdy mógł doświadczalnie przekonać się, jak różne mieszaniny zachowują się w praktyce.
W trakcie warsztatów uczestnicy mieli również okazję zrozumieć, jakie zastosowanie mają różne rodzaje mieszanin w życiu codziennym.
Ta forma nauki metodą IBSE była inspirująca i pomogła uczestnikom zrozumieć, że chemia może być fascynująca i przekracza granice podręczników szkolnych.
Archiwum Aktualności