Dzień Wody w SP157
W ostatnich dniach marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.
Uczniowie klas 5a oraz 1b obchodzili Światowy Dzień Wody z PAH. Starszacy z zainteresowanie wysłuchali webinaru na temat: Jak działa pomoc humanitarna w czasach światowego kryzysu wodnego? Młodsi uczniowie wykonali plakat o wirtualnej wodzie.
Warsztaty sitodruku
W zeszłym tygodniu dobiegły końca warsztaty z sitodruku w których uczestniczyli uczniowie klas szóstych oraz klasa 7a i 8e.
Uczniowie realizowali swoje pomysły z uśmiechem na twarzach. Najpierw projektowali i rysowali, potem wycinali. Niektórzy nawycinali się solidnie...
Potem już tylko nadruk z szablonu, używając sita, na torbę i ogromne zadowolenie, czasem okrzyk, z uzyskanego efektu.
Projekt „Zakochani w nauce”
Absolwenci z grupą projektową odwiedzili naszą szkołę realizując projekt społeczny w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” i programu „Energia w nauce”. Przeprowadzili szereg warsztatów związanych z chemią i fizyką, demonstrując naszym uczniom ciekawe eksperymenty.
4
Wymiana młodzieżowa - Sycylia (film)
Zapraszam do obejrzenia filmu przygotowanego przez uczennice klasy 8c, które w dniach 26 marca - 1 kwietnia przebywały na wymianie młodzieżowej na Sycylii w ramach projektu Erasmus+ "Czego nauczyła nas historia?"
Deep European CulTour NOTO Erasmus+ (link - film YT)
Strona projektowa:
Wizyta nauczycieli z Włoch
W miniony piątek naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście - nauczyciele z Włoch!
Zaprosiliśmy ich do udziału w kilku lekcjach w klasach młodszych ;)
Najpierw pani Justyna Szewczyk-Gielmuda zaproponowała swoim uczniom i naszym gościom krótką audycję Ptasiego Radia, a następnie dzieci przygotowały paszporty dla ptaków, żeby spokojnie mogły wrócić do nas z ciepłych krajów ;)
Programowanie z robotem
Taka lekcja to przyjemność, dużo uśmiechu i zaangażowania uczniów. Udało się, Photon ruszył na przód. Teraz można dalej programować w oparciu o integrację ze Scratchem, wykorzystać wszystkie ważne na tym etapie nauczania konstrukcje programistyczne, m.in. pętle, instrukcje warunkowe czy zmienne. To wszystko jest możliwe, dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Lekcja chemii inaczej...
Uczniowie klasy 7c poznając budowę atomu pierwiastka i tworząc cząsteczki związków chemicznych utrwalali swoją wiedzę angażując się w konstruowanie i modelowanie przy pomocy długopisów 3D zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
9Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Humor, radość i żart w poezji - relacja z konkursu
7 marca 2023 odbył się konkurs recytatorski pt. Humor, radość i żart w poezji.
Śmiechu podczas konkursu było co niemiara. Najbardziej rozbawiała nas Klara, uczennica klasy 1b, która wyrecytowała wiersz pt. „Żyrafa u fotografa” Ludwika Jerzego Kerna, tym samym zajmując 1 miejsce w konkursie.Drugie miejsce przypadło Tomkowi z klasy 3a, zaś trzecie wywalczyła Ania z klasy 1b.
Projekt BAKCYL
W ramach projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL uczniowie klas ósmych odbyli cykl spotkań z wolontariuszami – ekspertami z sektora bankowego.
Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw młodzieży w zakresie przedsiębiorczości.
Dzień Otwarty na Kazimierzowskiej - relacja
7 marca w naszej szkole odbył sie Dzień Otwarty! Nasi goście mogli obejrzeć wzruszające i przezabawne przedstawienie w wykonaniu uczniów i uczennic klas 1-3, odbyło się oprowadzanie po szkole oraz malowanie buziek i robienie kolorowych tatuaży w wykonaniu wolontariuszy - czyli uczniów i uczennic z klas ósmych. Rodzice naszych przyszłych uczniów mogli wysłuchac Pani Dyrektor, nauczycieli i specjalistów oraz otrzymać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania!
Bal karnawałowy 2023
9 lutego w budynku Kazimierzowska odbył się bal karnawałowy klas 1-3 oraz 4-5. W sali gimnastycznej do wspólnej zabawy przy muzyce zachęcali wodzirej i wodzirejka, w salach klasowych czekał poczęstunek, a na piętrze klas najmłodszych wolontariusze - uczniowie klas ósmych z Tynieckiej - wyczarowywali malowidła na twarzach uczestników. Dziękujemy rodzicom za obecność i wsparcie!
Wspomnienie o zmarłej nauczycielce naszej szkoły
Leonia Szajna (1930-2023) – była nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 157 imienia Adama Mickiewicza w Warszawie.
Leonia Szajna – nauczycielka języka polskiego w szkołach podstawowych na Rzeszowszczyźnie i w Warszawie. Urodzona w 1930 r. w Haczowie, zmarła 19.03.2023 w Warszawie. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty w stołecznym województwie warszawskim.
Z prądem
Choć szóstoklasiści są jeszcze przed kursem fizyki, już teraz warto zachęcać ich do poznawania tej dziedziny. Klasa 6c wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego pod hasłem Elektryczność. Mój pierwszy układ.
2Co to jest prąd, jak bezpiecznie go poprowadzić, kiedy i gdzie wrzucić opornik i co zrobić, by lampka sama zapaliła się o zmroku?
5b w Muzeum Etnograficznym na Lekcji Wielkanocnej
W poniedziałek 20 marca klasa 5b wzięła udział w Lekcji Wielkanocnej w Muzeum Etnograficznym. W trakcie zajęć powstały pisanki malowane woskiem na wydmuszkach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
16Zdjęcia: Jolanta Przytuła-Nowak
Podziękowanie za dar dla biblioteki
Dziękujemy Wiktorowi z klasy 8a za podarowanie bibliotece książek dla młodszych dzieci.
Jolanta Benedykczak
Sprawozdanie z wymiany młodzieżowej w Salonikach w Grecji
Tekst: Agnieszka Kanabus
Zapraszam do obejrzenia filmu - sprawozdania z wymiany młodzieżowej w Salonikach, w Grecji przygotowanego przez uczniów klasy 7B: Lei, Matyldy i Aleksandra.
Wymiana młodzieżowa w Salonikach - Erasmus+ (YT)
Prace uczniów można podziwiać na szkolnej stronie projektowej:
Black and White
Czekając na wizytę uczniów projektowych Erasmus + "Ze ścian muzeum do świata wirtualnego" uczniowie klasy 7b przygotowali prace plastyczne p.t. "Black and White".
Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Agnieszka Kanabus7Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
Malujemy starą Warszawę
W ramach projektu Erasmus+ "Czego nauczyła nas historia?" klasa 8e przygotowała prace plastyczne - malujemy starą Warszawę.
Zapraszam do obejrzenia szkolnej wystawy.
Agnieszka Kanabus8Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kanabus
Warsztaty z charakteryzacji filmowej w WFDiF
3 marca klasa 5b zapoznawała się z tajnikami pracy charakteryzatora filmowego podczas warsztatów w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Uczniowie tworzyli autorskie charakteryzacje korzystając z rad zawodowców w tej dziedzinie.
24Tekst i zdjęcia: Jolanta Przytuła-Nowak