Zalecenia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą
Zalecenia służą zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki dzieciom i młodzieży uczęszczających do:
1. form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, w tym korzystającym z opieki dziennego opiekuna na podstawie umowy zawartej przez m.st. Warszawa,
2. przedszkoli,
3. szkół,
4. placówek działających na podstawie Prawa oświatowego,
5. instytucji kultury,
6. placówek wsparcia dziennego,
7. ośrodka interwencji kryzysowej,
8. jednostek działających w zakresie sportu i rekreacji,
Wyprawa klas piątych statkiem po Wiśle
Tekst i zdjęcia: Jolanta Przytuła-Nowak
Drugiego czerwca klasy piąte zwiedzały Warszawę z perspektywy Wisły. Wyprawie statkiem Loewentin towarzyszyły barwne opowieści o historii Warszawy - architekturze, mieszkańcach, genealogii nazw dzielnic... Pomimo zmiennych warunków atmosferycznych dopłynęliśmy szczęśliwie do brzegu. A później na pizzę!
Doświadczenia na lekcjach chemii
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Czy tlen jest gazem niezbędnym człowiekowi? Na to pytanie i wiele innych uczniowie klas siódmych próbują odpowiedzieć na lekcjach chemii.
Doświadczalnie otrzymują tlen z wody utlenionej i badają jego właściwości. Stawiają hipotezy i je weryfikują. Taka lekcja to ogromna dawka emocji i wiedzy.
Szkolne podsumowanie projektu badawczego "Wielkie żarcie"
Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec
Klubowicze z klasy 7a, którzy brali udział w projekcie badawczym „Wielkie żarcie” pod patronatem CNK, prezentowali swoim kolegom i koleżankom ze szkoły wyniki swoich badań, obserwacji i wniosków, przygotowanych w formie posterów.8Przedstawili swoje pytania badawcze, próbki i zdjęcia, wyjaśnili także co to jest i na czym polega korozja.
Podsumowanie projektu badawczego „Wielkie żarcie” w Centrum Nauki Kopernik
Tekst: Beata Siwiec
Zdjęcia: Beata Siwiec oraz Waldemar Kompała (Centrum Nauki Kopernik)W kwietniu obchodziliśmy Dzień Świadomości Korozyjnej. Właśnie wtedy przedstawiciele Klubu Młodego Odkrywcy Szaleni Chemicy udali się na finał projektu badawczego Wielkie Żarcie do Centrum Nauki Kopernik.
15Na początku miała miejsce dwugodzinna sesja posterowa, podczas której klubowicze opowiadali o swoich badaniach – postawionych pytaniach badawczych, obserwacjach i wnioskach. Odbyło się wiele rozmów na temat korozji, gwoździ, kwasów, prób kontrolnych i badawczych.
Warszawska Akcja Lato w Mieście 2023
Rozpoczęły się zapisy do tegorocznej edycji Warszawskiej Akcji „Lato w Mieście”, które potrwają do 28 maja 2023 r. do godz. 24:00. Jak co roku, w okresie ferii letnich, warszawscy uczniowie i uczennice oraz dzieci mieszkające w stolicy będą miały zapewnioną opiekę oraz ofertę zajęć: sportowych, artystycznych, edukacyjnych i rekreacyjnych.
Gramy w zielone
Szkolne Koło Wolontariatu "Drużyna Pomocy" zaprasza wszystkich do współpracy.
Trzeba ożywić, umaić, zazielenić szkolny ogródek. I to teraz, by jeszcze zdążyć ucieszyć nasze oczy przed wakacjami.
Prosimy o przynoszenie sadzonek roślin różnorakich - jadalnych, pnących, bylin, pachnących kwiatów, różaneczników, krzewów, traw. Mile widziane roślinki balkonowe, z przydomowych ogródków, z działki babci, dziadka czy wujka. Ze sklepu też przyjmiemy.
Stwórz Ekologiczny Ogród (konkurs)
W celu zwrócenia uwagi na istotną funkcję dzikich owadów zapylających przygotowaliśmy konkurs z nagrodami "Ekologiczny Ogród".
W tym roku chcemy zachęcić uczestników do wykonania ogrodu ekologicznego, który będzie można później umieścić w ogrodzie szkolnym. Technika jest dowolna.
Zasady uczestnictwa:
• przedmiotem konkursu jest ekologiczny ogród dla owadów zapylających;
• rośliny - rabaty kwiatów miododajnych;
• zielnik;
• technika – forma przestrzenna wykonana z różnorodnych materiałów;
• konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów;
• prace przygotowujemy indywidualnie;
• prace konkursowe należy składać do 2 czerwca 2023.
Ocenimy funkcjonalność, pomysłowość w doborze zastosowanych materiałów i ich bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska, a także estetykę i pomysłowość projektu. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.
8 Warszawski Piknik Klubów Młodych Odkrywców
W sobotę 13 maja na terenie naszej szkoły odbył się 8 Warszawski Piknik Klubów KMO. W tym roku tematem naszego pikniku były Zmysły.
Dużo ciekawych eksperymentów i wyzwań. Tworzyliśmy instrumenty muzyczne z marchewki, słomki a także kanapkę dźwiękową z dwóch patyczków, słomki i gumek recepturek. Poznawaliśmy też między innymi właściwości naszego oka oraz zjawisko iluzji, a także obserwowaliśmy pod mikroskopem ciekawe preparaty.
VIII Warszawski Piknik Klubu Młodego Odkrywcy
Zapraszamy na Tyniecką 25 na VIII Warszawski Piknik Klubu Młodego Odkrywcy - w sobotę 13 maja, w godz. 10-12.
Grające rurki PCV
Na ostatnich zajęciach KMO „Szaleni Chemicy” klubowicze przygotowywali się do pikniku naukowego i projektowali instrument muzyczny.
6Zbudowanie instrumentu polegało na pocięciu długiej rury PCV na rurki o ściśle ustalonych długościach, tak aby można było ich użyć do wzmacniania dźwięków z muzycznej gamy.
Badacze z 1b w projekcie "Wielkie Żarcie"
W ramach projektu Wielkie Żarcie, nasi młodzi badacze z klasy 1b zgłębiali jakże fascynujące i wszechobecne zjawisko jakim jest korozja.
10Najpierw, na warsztatach chemicznych, dzięki uprzejmości p. Beaty Siwiec, pierwszaki miały okazję wykonać doświadczenie, w którym powstał osad miedzi. Uczniowie zakraplali niebieski roztwór (siarczan VI, miedzi II) na folię aluminiową. Glin z folii aluminiowej wypierał miedź z siarczanu i tak powstawał nam brązowy nalot, czyli osad miedzi. Całą reakcję przyspieszyła niezawodna sól kuchenna.
Tyniecka zaprasza na Dzień Otwarty dla kandydatów do klas 7
Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty dla kandydatów do klas 7 dwujęzycznych, który odbędzie się 11 maja o godz. 17:30 w budynku Tyniecka 25.
W klasach 7 dwujęzycznych oferujemy:
- 5h jęz. angielskiego + 2h jęz. hiszpańskiego
- 5h jęz. hiszpańskiego + 2h jęz. angielskiego
- 5h jęz. niemieckiego + 2h
Dzień Ziemi - Earth Day 22 April 2023
W związku ze Światowym Dniem Ziemi, uczniowie na lekcji języka angielskiego wykonali plakaty ekologiczne. Zapraszam do obejrzenia prac.
Agnieszka Kanabus
10
Erasmus+ - Wizyta projektowa w Polsce
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wizyty projektowej programu Erasmus+ "Ze ścian muzeum do świata wirtualnego", która miała miejsce w dniach 9-15 kwietnia w naszej szkole. Tematem wymiany było "War and Holocaust" .
Agnieszka Kanabus
Koordynatorka programu Erasmus+
SP157 w akcji "Szkoły Pełne Talentów"
Dzięki Talenciakom zebranym w ramach akcji "Szkoły Pełne Talentów", organizowanej przez Lidl Polska, nasza szkoła otrzymała nagrody: chustę animacyjną klanza, paletki, piłeczki i siatki do ping-ponga oraz zestawy do nauki geometrii!
Tekst i zdjęcia: Anna Stańczak-Suchocka
Uczniowie klasy 1b w Laboratorium Przyszłości
W ramach Laboratoriów Przyszłości, uczniowie klasy 1b uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez p. Beatę Siwiec.
Pierwszaki wykonały prace przestrzenne, posługując się długopisami 3D. Długopisy szczególnie przypadły do gustu dziewczynkom, które stworzyły piękne serduszka, kotki i inne prace.
80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Akcja Żonkile 2023 w 80-tą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19.04.1943. Łączy Nas Pamięć.
19Tekst i zdjęcia: Jolanta Przytuła-Nowak
Akcja Żonkile w klasach dwujęzycznych 6-8
Zapraszam do obejrzenia filmów związanych z 80 rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim:
Muranów - Dzielnica Północna - film edukacyjny | Muzeum POLIN - YouTube
Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943 | Muzeum POLIN - YouTube