ŚWIETLICOWE ZAJĘCIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE – TEMATY I ZADANIA
WRZESIEŃ- Witaj szkoło! Zapoznanie uczniów klas I ze świetlicą, nauczycielami i kolegami. Poznajemy zwyczaje panujące w świetlicy. Zasady obowiązujące uczestników zajęć świetlicowych. Regulamin świetlicy. Wdrażanie do samoobsługi w szatni i stołówce.
- Stop! Dziecko na drodze. Poznanie zasad ruchu drogowego. Bezpieczeństwo w szkole, w drodze do szkoły, podczas zabaw ruchowych. Bezpieczne miejsca zabaw. Jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia?
- Planeta Ziemia. Światowy Dzień Sprzątania Świata. Rozmowy, zajęcia, oglądanie albumów, filmów edukacyjnych, wykonanie prac plastycznych o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.
- Już jesień. Poznajemy zmiany w przyrodzie: długość dnia i nocy, temperatura powietrza, opady. Uroki jesieni, jej barwy i dary. Troska o zdrowie – właściwe odżywianie i ubieranie się, spacery, aktywny wypoczynek. Piękno jesieni wyrażone plastycznie kredką lub pędzlem.
PAŹDZIERNIK- Zwierzęta wokół nas. Światowy Dzień Zwierząt. Rozmowy na temat naszych domowych zwierząt oraz sprawowanie nad nimi opieki. Zwierzę moim przyjacielem. Zwierzęta, które znamy – żyjące na polach, w lasach, zwierzęta hodowlane – rozwiązywanie zagadek, krzyżówek, rebusów, prace plastyczne. Gry i zabawy dramowe – naśladowanie zwierząt. Zwierzęta w literaturze.
- Szkoła dawniej i dziś. Dzień Edukacji Narodowej. Szkoła naszych marzeń, szkolne zwyczaje i tradycje. Czas na naukę, czas na zabawę. Dzień Edukacji Narodowej, – co to za święto? Rozmowy na temat pracy nauczycieli oraz innych pracowników oświaty. Poznajemy wartość nauki i polskich uczonych, jak np. M. Kopernik. Wykonanie laurek oraz składanie życzeń pracownikom szkoły.
- Nasi przyjaciele. Moi koledzy i koleżanki ze szkolnej ławy, przyjaciel od serca. Rozmowa na temat, „Co możemy zrobić, aby w świetlicy było miło i przyjemnie”? – jesteśmy gospodarzami świetlicy, przestrzeganie regulaminu, poszanowanie sprzętu, zabawek, gier. Słucham i rozumiem innych – „Przyjacielska dłoń”: zajęcia, zabawy integracyjne związane z akceptacją, tolerancją, bezpieczeństwem.
- Polska Złota Jesień. Jesienne prace w ogrodzie. Dostrzeganie walorów i uroku jesiennych drzew. Słuchanie wierszy, piosenek o jesieni, rozwiązywanie rebusów i zagadek oraz prace plastyczne - kolory jesieni.
LISTOPAD
- Spieszmy się kochać ludzi… Zwyczaje i tradycje związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych. Jak obchodzone jest to święto w Polsce, a jak w innych krajach? Pamiętamy o grobach zmarłych, poszanowanie miejsc pamięci narodowej - zapalenie zniczy.
- Moja mała i duża ojczyzna. Święto Odzyskania Niepodległości – obchody 100 lecia niepodległości. Zapoznanie dzieci z historią odzyskania niepodległości przez Polskę, uświadomienie ważności tego święta. Konkurs recytatorski wierszy patriotycznych, śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych. Symbole narodowe i ich znaczenie. Czytanie legend związanych z państwem polskim i Warszawą.
- Obchody upamiętniające patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza. Poznajemy życie i twórczość Adama Mickiewicza. Wystawienie wart reprezentacyjnych przy popiersiu A. Mickiewicza. Piękne czytanie utworów A. Mickiewicza. Prace plastyczne – portret poety, ilustracje do bajek.
- Jesteśmy tolerancyjni. Wyjaśnienie trudnych pojęć: godność, tolerancja, stereotyp, uprzedzenie. Pogadanki na temat podobieństw i różnic wynikających z pochodzenia, koloru skóry, wyznania, poglądów, inwalidztwa. Czytanie bajek terapeutycznych. Wspólne imprezy, zabawy i gry: Światowy Dzień Pluszowego Misia, andrzejkowe wróżby, dyskoteka.
GRUDZIEŃ
- Barbórka. Poznajemy bogactwa naturalne naszej ziemi i sposoby ich wydobywania. Znaczenie i wykorzystanie węgla, praca górnika.
- Mikołaj i prezenty. Poznanie historii Świętego Mikołaja oraz tradycji z nim związanych, ciekawostki – jak wygląda Święty Mikołaj w innych krajach. Rozmowy uczulające na krzywdę innych i umiejętność niesienia pomocy. Udział w akcjach charytatywnych.
- Pomagamy bezdomnym zwierzętom. Zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska.
- Jest taki dzień… Uroki Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje i symbole związane ze świętami. Wykonanie ozdób choinkowych, kartek z życzeniami i dekoracji świątecznych. „Przy wigilijnym stole” – potrawy wigilijne i składanie życzeń. Wspólne słuchanie i śpiewanie kolęd. Czytanie baśni oraz oglądanie filmów o tematyce świątecznej.