• Ewaluacja wewnątrzszkolna Szkoły Podstawowej nr 157 w Warszawie wykonana w roku szkolnym 2018/2019

WYNIKI ANKIET PRZEPROWADZONYCH WŚRÓD NAUCZYCIELI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 157 W WARSZAWIE

Nauczyciele SP 157 są zachęcani do podnoszenia swoich kompetencji w zakresie pracy z uczniem zdolnym i uzdolnionym. Nauczyciele są zobligowani do wykazania podjętych działań i informacji o szkoleniach, konferencjach, kursach oraz studiach podyplomowych. Oprócz informacji nauczycielskiej, pomocą służy dyrektor szkoły oraz lidera wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli.

Na podstawie ankiety skierowanej do nauczycieli, dotyczącej samooceny kompetencji w pracy z uczniem zdolnym i uzdolnionym (wzięło udział 70 na 78 nauczycieli):

Formy doskonalenia ogólnego nauczycieli

70 nauczycieli wymieniło form doskonalenia zawodowego, z którego korzystało w celu podniesienia swych kompetencji. Nauczyciele zaznaczali kilka form, w których brali udział:

Ø kurs doskonalący

Ø szkolenie

Ø program szkoleniowy (szkolenie składające się z kilku etapów)

Ø rada szkoleniowa

Ø wykład/ćwiczenia

Ø konferencja

Ø studia dyplomowe / podyplomowe

Ø konsultacje zbiorowe

Ø warsztaty

Ø kurs internetowy (e-learning)

Ø kursy językowe

Wpływ doskonalenia zawodowego  na wzrost kompetencji do wykonywania zawodu nauczyciela

Ø znaczący – 55 nauczycieli

Ø przeciętny – 15 nauczycieli

Ø brak wpływu – 0 nauczycieli

Zdecydowana większość nauczycieli uważa, że formy doskonalenia zawodowego w których uczestniczą mają znaczący wpływ na poziom ich kompetencji zawodowych. Nikt nie wybrał odpowiedzi, że doskonalenie zawodowe nie ma żadnego wpływu na poziom ich kompetencji.

Kompetencje do wykonywania zawodu nauczyciela (w skali 1-6)

w płaszczyźnie teoretycznej:

Ø 20 nauczycieli oceniło na 6

Ø 35 nauczycieli oceniło na 5

Ø 15 nauczycieli oceniło na 4

w płaszczyźnie praktycznej:

Ø 22 nauczycieli oceniło na 6

Ø 38 nauczycieli oceniło na 5

Ø 10 nauczycieli oceniło na 4

Nauczyciele ocenili swoje kompetencje w zakresie pracy z uczniem zdolnym w większości na bardzo dobre. Duża ilość nauczycieli systematycznie się doszkala co utrzymuje ich kompetencje na wysokim poziomie.  Nauczyciele, stale podwyższają swoje kwalifikacje za pomocą różnorodnych form doskonalenia zawodowego. Wszyscy biorą udział w radach szkoleniowych, większość korzysta ze szkoleń i warsztatów zewnętrznych oraz kursów doskonalących. Każdy ankietowany zaznaczył minimum 3 formy z których korzysta.

Forma doskonalenia, która najbardziej wpłynęła na wzrost kompetencji do wykonywania zawodu nauczyciela w ciągu 2 ostatnich lat

Ankietowani wymienili kilka różnorodnych form, które miały wpływ na podniesienie poziomu ich kompetencji. Najwięcej osób wymieniało formę warsztatów i kursów doskonalących. Niektórzy nauczyciele korzystają ze szkoleń w zakresie pracy i wspomagania ucznia zdolnego.

Analiza dokumentacji szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych

Rok szkolny

Rodzaj szkolenia

Wewnętrzne  (w tym programy szkoleniowe)

3

zewnętrzne

16

36

w tym szkolenia:

Internetowe

(e-lerning)

1

1

5

Szkolenia/ warsztaty

10

18

Kursy/ konferencje

5

12

Nauczyciele i specjaliści naszej szkoły uczestniczą w licznych szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych.

Wywiad z dyrektorem

Na podstawie informacji uzyskanych od dyrektora SP 157 Pani Barbary Dąbrowskiej w szkole działa pracownia informatyczna, każda klasa lekcyjna jest wyposażona w tablicę interaktywną lub rzutnik oraz komputer, szkoła korzysta z elektronicznego dziennika lekcyjnego LIBRUS.

WNIOSKI Z EWALUACJI

1.    Nauczyciele dobrze oceniają swoje kompetencje w tym zakresie pracy z uczniem zdolnym i uzdolnionym, ale chcą w dalszym ciągu, szkolić się i poznawać inne metody pracy.

2.    Nauczyciele uczestniczą w szkoleniach w zakresie ucznia zdolnego i uzdolnionego, organizowane w różny sposób.

3.    Uczniowie, odnoszą sukcesy w konkursach, ogólnopolskich, wojewódzkich i dzielnicowych.

4.    Zaplecze techniczno – informacyjne szkoły jest bardzo dobre przygotowane do wykorzystania nowych technologii w pracy z uczniem zdolnym i uzdolnionym.

WNIOSKI DO DALSZEJ PRACY

1.    Wzmocnić  współpracę nauczycieli ze Szkolnym Zespołem Pedagogiczno – Psychologicznym w zakresie identyfikacji uzdolnień oraz wsparcia w problemach wychowawczych i emocjonalnych uczniów.

2.    Więcej szkoleń w zakresie pracy z uczniem zdolnym - szkolenia wewnętrzne i rady szkoleniowe.

3.    Rozwijać kompetencje nauczycieli w zakresie pracy z uczniem zdolnym i uzdolnionym, biorąc udział w różnych formach doskonalenia.

Opracowała:

Izabela Górska