• Dzień wody - naszego wrażliwego skarbu!

• Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

22 marca klasa 8c uczestniczyła w lekcji online zatytułowanej "Dzień wody - naszego wrażliwego skarbu!", z okazji Światowego Dnia Wody. Podczas tej lekcji poruszono temat wody jako cennego zasobu, który może się wyczerpać łatwiej niż się nam wydaje. Razem omawiano używanie wody, zasoby, którymi ludzkość dysponuje, oraz zagrożenia, jakie mogą dotknąć wody, w tym powodzie i susze.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji, zadając pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat znaczenia wody i konieczności jej ochrony. Wspólnie analizowano także sposoby promowania świadomego korzystania z tego ważnego surowca. Dzięki tej lekcji uczniowie zdobyli wiedzę na temat roli wody w życiu codziennym oraz nauczyli się, jakie działania można podjąć, aby chronić zasoby wodne dla przyszłych pokoleń.

Lekcja realizowana byłą w ramach projektu EDU Arctic.

• Projekt „Polscy chemicy”

• Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

W projekcie "Polscy chemicy" uczniowie klas ósmych odkrywali historię wylosowanych postaci związanych z polską nauką. Przedstawiali ich życiorysy, odkrycia i wynalazki, oraz przygotowywali charakteryzację postaci. Dodatkowo, nagrali krótkie audycje radiowe, które umieścili w QR-kodach. Dzięki temu projektowi uczniowie nie tylko zgłębiali wiedzę, ale także tworzyli fascynujące prezentacje, które przenosiły widzów w świat wielkich chemików.

• Żywice epoksydowe na zajęciach KMO

• Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

Podczas zajęć KMO "Szaleni Chemicy" uczniowie eksperymentowali z żywicami epoksydowymi, tworząc biżuterię, przedmioty użytkowe oraz dekoracje.

W trakcie pracy wykazali kreatywność i współpracę, starając się odkrywać różnorodne zastosowania materiałów chemicznych. Zakończenie zajęć było okazją do prezentacji gotowych projektów, co podkreśliło ich zaangażowanie i zadowolenie z efektów pracy.

• Lekcja chemii i fizyki wspomagana komputerem

• Tekst: Beata Siwiec
            Zdjęcia: Jolanta Benedykczak

W marcu uczniowie klasy 7b mieli okazję uczestniczyć w zajęciach chemii i fizyki wspomaganych komputerowo w Ośrodku Edukacyjnym Informatyki i Zastosowań Komputerów.

Podczas tych lekcji eksperymentowali z substancjami, obserwowali reakcje chemiczne i badali prawa fizyki. Dzięki komputerowym narzędziom mogli symulować reakcje, analizować dane i tworzyć modele. Zajęcia te nie tylko poszerzyły ich wiedzę naukową, ale także rozwijały umiejętności analityczne i pracy z nowoczesnymi technologiami. To inspirujące doświadczenie może być pierwszym krokiem ku przyszłej karierze w dziedzinie nauki lub technologii.