• ŚWIETLICOWE ZAJĘCIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE – TEMATY I ZADANIA


          WRZESIEŃ

           Witaj szkoło! Zapoznanie uczniów klas I ze świetlicą, nauczycielami i kolegami. Poznajemy zwyczaje panujące w świetlicy. Zasady obowiązujące uczestników zajęć świetlicowych. Regulamin świetlicy. Wdrażanie do samoobsługi w szatni i stołówce.
           

          Stop! Dziecko na drodze. Poznanie zasad ruchu drogowego. Bezpieczeństwo w szkole, w drodze do szkoły, podczas zabaw ruchowych. Bezpieczne miejsca zabaw. Jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia?
           

          -  Planeta Ziemia. Światowy Dzień Sprzątania Świata. Rozmowy, zajęcia, oglądanie albumów, filmów edukacyjnych, wykonanie prac plastycznych o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.
           

           Już jesień. Poznajemy zmiany w przyrodzie: długość dnia i nocy, temperatura powietrza, opady. Uroki jesieni, jej barwy i dary. Troska o zdrowie – właściwe odżywianie i ubieranie się, spacery, aktywny wypoczynek. Piękno jesieni wyrażone plastycznie kredką lub pędzlem.
           


          PAŹDZIERNIK 

           

          Zwierzęta wokół nas. Światowy Dzień Zwierząt. Rozmowy na temat naszych domowych zwierząt oraz sprawowanie nad nimi opieki. Zwierzę moim przyjacielem. Zwierzęta, które znamy żyjące na polach, w lasach, zwierzęta hodowlane rozwiązywanie zagadek, krzyżówek, rebusów, prace plastyczne. Gry i zabawy dramowe – naśladowanie zwierząt. Zwierzęta w literaturze.
           

          Szkoła dawniej i dziś. Dzień Edukacji Narodowej. Szkoła naszych marzeń, szkolne zwyczaje i tradycje. Czas na naukę, czas na zabawę. Dzień Edukacji Narodowej, co to za święto? Rozmowy na temat pracy nauczycieli oraz innych pracowników oświaty. Poznajemy wartość nauki i polskich uczonych, jak np. M. Kopernik. Wykonanie laurek oraz składanie życzeń pracownikom szkoły.
           

          -  Nasi przyjaciele. Moi koledzy i koleżanki ze szkolnej ławy, przyjaciel od serca. Rozmowa na temat, Co możemy zrobić, aby w świetlicy było miło i przyjemnie? jesteśmy gospodarzami świetlicy, przestrzeganie regulaminu, poszanowanie sprzętu, zabawek, gier. Słucham i rozumiem innych – „Przyjacielska dłoń: zajęcia, zabawy integracyjne związane z akceptacją, tolerancją, bezpieczeństwem.
           

           Polska Złota Jesień.  Jesienne prace w ogrodzie. Dostrzeganie walorów i uroku jesiennych drzew. Słuchanie wierszy, piosenek o jesieni, rozwiązywanie rebusów i zagadek oraz prace plastyczne - kolory jesieni.
           

          LISTOPAD

          Spieszmy się kochać ludzi… Zwyczaje i tradycje związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych. Jak obchodzone jest to święto w Polsce, a jak w innych krajach? Pamiętamy o grobach zmarłych, poszanowanie miejsc pamięci narodowej - zapalenie zniczy.
           

           Moja mała i duża ojczyzna.  Święto Odzyskania Niepodległości obchody 100 lecia niepodległości. Zapoznanie dzieci z historią odzyskania niepodległości przez Polskę, uświadomienie ważności tego święta. Konkurs recytatorski wierszy patriotycznych, śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych. Symbole narodowe i ich znaczenie. Czytanie legend związanych z państwem polskim i Warszawą.
           

          Obchody upamiętniające patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza. Poznajemy życie i twórczość Adama Mickiewicza. Wystawienie wart reprezentacyjnych przy popiersiu A. Mickiewicza. Piękne czytanie utworów A. Mickiewicza. Prace plastyczne – portret poety, ilustracje do bajek.
           

           Jesteśmy tolerancyjni.  Wyjaśnienie trudnych pojęć: godność, tolerancja, stereotyp, uprzedzenie. Pogadanki na temat podobieństw i różnic wynikających z pochodzenia, koloru skóry, wyznania, poglądów, inwalidztwa. Czytanie bajek terapeutycznych. Wspólne imprezy, zabawy i gry: Światowy Dzień Pluszowego Misia, andrzejkowe wróżby, dyskoteka.
           

          GRUDZIEŃ
           

          Barbórka. Poznajemy bogactwa naturalne naszej ziemi i sposoby ich wydobywania. Znaczenie i wykorzystanie węgla, praca górnika.
           

          Mikołaj i prezenty. Poznanie historii Świętego Mikołaja oraz tradycji z nim związanych, ciekawostki jak wygląda Święty Mikołaj w innych krajach. Rozmowy uczulające na krzywdę innych i umiejętność niesienia pomocy. Udział w akcjach charytatywnych.
           

          Pomagamy bezdomnym zwierzętom. Zbiórka karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska.
           

          Jest taki dzień Uroki Świąt Bożego Narodzenia. Tradycje i symbole związane ze świętami. Wykonanie ozdób choinkowych, kartek z życzeniami i dekoracji świątecznych. „Przy wigilijnym stole” – potrawy wigilijne i składanie życzeń. Wspólne słuchanie i śpiewanie kolęd. Czytanie baśni oraz oglądanie filmów o tematyce świątecznej.