• Dziecko + Internet

• Obecnie niemalże każdy posiada wiedzę o tym, że długie przesiadywanie przed komputerem czy ze smartfonem w ręku jest szkodliwe i niebezpieczne, szczególnie w przypadku dzieci. Eksperci szczególnie zwracają uwagę na trzy rodzaje zagrożeń.

1. Zagrożenie dla zdrowia (niewłaściwa postawa, problemy ze wzrokiem, problemy z kręgosłupem, mało ruchu, długie przebywanie w jednej, zwykle nienaturalnej, pozycji).
          2. Zagrożenie dla rozwoju społeczno-emocjonalnego (spędzanie przez ekranem monitora wielu godzin dziennie może nawet prowadzić do problemów z nauką – trudności w zapamiętywaniu i skupieniu oraz trudności w relacjach z innymi osobami, a dostęp do niewłaściwych treści może być źródłem negatywnych wzorców i powodować trudności w zachowaniu).
          3. Zagrożenie cyfrowe  (utrata danych osobistych, programy szpiegujące, niebezpieczne oprogramowania).

Z drugiej strony Internet to nie tylko praktycznie nieograniczone źródło informacji, idealny sposób komunikowania się oraz pracy i nauki. Dodatkowo producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to ciekawszych i atrakcyjnych dla dzieci programów, gier czy aplikacji zwracając na ich walory edukacyjne i rozwijające czy nawet terapeutyczne.

Jak zatem znaleźć złoty środek? Ograniczyć? Zabronić? To dylematy wielu rodziców, choć tak naprawdę odpowiedź wydaje się oczywista: zachować rozsądek. Podobnie jak w świecie realnym, tak samo w wirtualnym, warto trzymać się pewnych zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo.

Oto kilka wskazówek jak my dorośli możemy uczyć dzieci bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw techniki.

1. Ustalenie zasad: kiedy i ile czasu może spędzić przed monitorem komputera czy komórki. U młodszych dzieci nie powinno to być dłużej niż 30 minut dziennie.
          2. Rozmowy z dzieckiem, na temat tego z czego korzysta w Internecie, na co powinno zwracać uwagę, co może je zaniepokoić i jak powinno zareagować.
          3. Zwracanie uwagi z czego korzysta dziecko w sieci: czy strony i gry są dostosowane do jego wieku, wprowadzenie technicznych ograniczeń tzw. blokady rodzicielskiej.
          4. Bardzo ważne, by komputer czy telefon nie był dla dziecka ani nagrodą ani  karą – to sprawia, że dziecko jeszcze bardziej się do tego przywiązuje i staje się to dla niego atrakcyjne.
          5. Pokazujmy dzieciom inne atrakcyjne i ciekawe dla nich sposoby spędzania wolnego czasu związane z ruchem na świeżym powietrzu czy rozwijaniem dziecięcej kreatywności.
          6. I na koniec zasada – bardzo ważna, bo najbardziej skuteczna, ale jednocześnie bardzo trudna… Dawajmy dzieciom dobry przykład i sami wdrażajmy w życie powyższe zasady!

Na wszelki wypadek warto też znać miejsca, gdzie można zwrócić się o pomoc w przypadku problemów związanych z użytkowaniem Internetu przez dzieci.

• Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100 oraz strona www.800100100.pl - gdzie rodzic może uzyskać bezpłatną i anonimową pomoc jeśli potrzebuje wsparcia i informacji w zakresie w zakresie pomocy dzieciom.
          • Portal dyżurnet.pl działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie.
          • Strona www.dzieckowsieci.pl poświęcona kampanii informacyjnej, jak chronić dziecko przed zagrożeniami w Internecie.
          • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz strona www.116111.pl Bezpłatny i anonimowy telefon dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Opracowanie: Justyna Maciejak - psycholog szkolny