• BIBLIOTEKA - AKTUALNOŚCI


        • Aktualności biblioteczne 2022/2023
           

          Podziękowanie za dar dla biblioteki


          20 kwietnia 2023

          Tekst i zdjęcia: Jolanta Benedykczak

          Podziękowania dla mamy Amelii Krzyżanek z klasy 6aWiktora z klasy 8a oraz pani Katarzyny Zawadzkiej za przekazanie książek do biblioteki. Dziękujemy.

            

           

           

          Podziękowanie za dar dla biblioteki

           

          Dziękujemy Wiktorowi z klasy 8a za podarowanie bibliotece książek dla młodszych dzieci.

          Jolanta Benedykczak

           

          Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

           

          Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I było dla nich ogromnym przeżyciem.

          A wszystko zaczęło się od pogadanki pani Małgorzaty Partak od której dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

          Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.



             


          „Czytanie na drugie śniadanie”

          W klasie 1b odbyło się „Czytanie na drugie śniadanie”. W czasie przerwy śniadaniowej dzieci miały możliwość zapoznać się z książką Adama Bahdaja „Mały pingwin Pik-Pok”, którą czytała pani Jolanta Benedykczak ("Pani Jola z biblioteki").

             
            

          Mały pingwin Pik-Pok, mieszkaniec Wysp Śnieżnych, postanawia zwiedzić świat. Poznaje wspaniałych przyjaciół, przeżywa cudowne przygody. Kocha lody, ale jedynie…czekoladowe, nie te z Antarktydy. I uwielbia zapach, ale... nie świeżego śledzia, lecz fiołków! Przyjaźni się z Agatą – elegancką foką w różowym czepku. Tak, Pik-Pok nie jest takim zwyczajnym pingwinem. Ale może właśnie dlatego tak go wszyscy lubią? Mam nadzieję, że ta cudowna książeczka pełna humoru i optymizmu spodobała się naszym dzieciom.



          Aktualności - Archiwum

           

          DZIEŃ DOBRY! - UWAGA KONKURS! 

          Serdecznie zachęcamy uczennice i uczniów do pisania i wysyłania nam ciekawych własnych utworów literackich (mile widziana własna poezja) o dowolnej tematyce, z właściwą cenzurą
          J
          Najciekawsze prace przedstawimy w na naszych stronach w specjalnym kąciku i oczywiście nagrodzimy!


          Proszę o przesyłanie własnych utworów literackich do Pana Rafała Sendyki lub Pani Joli Benedykczak z biblioteki do końca kwietnia 2020 roku.
           

          Serdecznie zachęcamy i czekamy na ciekawe utwory przyszłych poetek i poetów!

           

          Biblioteka Na odległość

          Drodzy Czytelnicy!

          W związku z zaistniałą sytuacją i koniecznością pozostania w domu zachęcamy Was do czytania. Niech będzie to czas nadrobienia lekturowych zaległości i nie tylko. Przygotowaliśmy zestaw źródeł, z których otrzymacie dostęp do ulubionej literatury bez wychodzenia z domu.

          Polecane platformy, strony i serwisy internetowe - materiały edukacyjne.

          WolneLektury.pl

          Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Ogg Vorbis. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

          Lektury.gov.pl

          To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania. .

          Polona.pl

          Biblioteka cyfrowa POLONA rozwijana przez Bibliotekę Narodową jest obecnie najnowocześniejszym tego typu portalem w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na świecie. Jej podstawowym celem jest zapewnienie szerokiego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do zasobu zdigitalizowanego piśmiennictwa polskiego oraz informacji o nim. W portalu udostępniane są przede wszystkim zbiory z domeny publicznej, m.in.: stare druki, książki z XIX i XX w., ryciny, druki ulotne, nuty, rękopisy, zbiory kartograficzne i czasopisma.

          Audiobooki

          Polska-Poezja.pl

          Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

          Audio-Bajki.pl

          Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

          Bajkowisko.pl

          Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

          Polskie Radio Dzieciom

          Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.

          Spotify

          Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

          Darmowe ebooki

          Publio

          Księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

          Nexto

          Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

          Masz tę moc - ebook o koronawirusie

          Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

          Materiały Edukacyjne

          Epodreczniki.pl

          To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem. Materiały dostępne na platformie są: bezpłatne, zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych, udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd., dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon), dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

          Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

          Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

          Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty: · informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami · przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty.

          Podręcznik Internetowy „Włącz Polskę!”

          Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.

          Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.

          Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.

          PORTALE DLA UCZNIÓW NA PLATFORMACH

          -przystanekhistoria.pl

          Portal przystanekhistoria.pl podtrzymuje pamięć o ludziach i ich czynach, które w czasach niewoli przybliżały nas do odbudowy niepodległego Państwa Polskiego, a z wolności oraz godności ludzkiej czyniły wartość najwyższą.

          -europeana.eu/portal/pl

          Europeana Collections zapewnia dostęp do ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych – z doskonałymi narzędziami do wyszukiwania i filtrowania, które pomogą w znalezieniu dokładnie tego czego potrzebujesz.

          -polska1926.pl

          Portal to prezentacja jednego z największych imiennych spisów społeczeństwa II RP.

          -dzieje.pl

          Portal historyczny

          polska-poezja.pl

          Polska-poezja.pl jest przypomnienie wybitnych tekstów poetyckich, które wpłynęły na kształt polskiej kultury i świadomość kolejnych pokoleń Polaków. Na naszym portalu prezentujemy wiersze polskich poetów czytane przez najlepszych polskich aktorów. Recytacja i tekst to forma, która najlepiej pozwala poznać i doświadczyć piękna poezji.

          -polskiszekspir.uw.edu.pl

          Polski Szekspir  oferuje dostęp do wszystkich kompletnych dziewiętnastowiecznych wydań przekładów Shakespeare’a z oryginału oraz do pogłębionych studiów przedsięwzięć przekładowych uporządkowanych wedle postaci dwudziestu siedmiu tłumaczy, których prace ukazały się w XIX lub – jako kontynuacja wcześniejszych działań – na początku XX wieku.

          -ciekawostkihistoryczne.pl  

          -niepodlegla.men.gov.pl

          -artsandcultu-cyfrowe.mnw.art.pl

          -lekcje w szkole z TVP

          -cyfrowe.mnw.art.pl

          -iTeatr TVP

          iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, a którego widownia w maju 2015 roku przekroczyła pierwszy milion. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla.

          Portale Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej

          Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

          Serwis  IPN Przystanek historia

          Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

          Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.  

          Serwis Ninateka

          To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

          Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

          Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

          Serwis Muzykoteka Szkolna

          Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

          W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskie.

          Portal Scholaris

          To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

          Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

          Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

          Serwis Telewizji Polskiej

          Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

          Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”

          TVP Kultura

          Specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

          Serwis Polskie Radio Dzieciom

          To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

          Strona Internetowa Centrum Nauki Kopernik

          Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne. Powstały one we współpracy z ekspertami, naukowcami, edukatorami i innymi nauczycielami, którzy dzielą się praktyczną wiedzą w programach Nauka dla Ciebie, Szkoła bliżej nauki, Klub Młodego Odkrywcy czy ESERO. Inspiracje znajdują się w zakładce #Kopernikwdomu – Dla nauczycieli na głównej stronie CNK.

          Kopernik na swoim Facebooku codziennie publikuje propozycje wartościowych aktywności, którymi można zająć dzieci w domu, ale i wykorzystać w pracy z uczniami. Dla osób niekorzystających z Facebooka zbiera te materiały i umieszcza na swojej stronie www, w odrębnej zakładce: #Kopernikwdomu – Eksperymentuj samodzielnie. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronach CNK: http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu

          Sztuka w Internecie

          Wirtualne zwiedzanie muzeów, miejsc pamięci, zabytków, wybranych kolekcji, galerii sztuki, wydarzeń kulturalnych online.

           

          Strony:

          -Muzeum Powstania Warszawskiego

          -Kopalni Soli w Wieliczce

          -Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

          -Zamek Krzyżacki w Malborku

          -Muzeum Auschwitz - Birkenau

          OFERTY FIRM

          Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

          Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

          Jak skorzystać z promocji?

          1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.

          2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon

          3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.

          4. Aktywuj usługę Empik Premium.

          5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

          Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego

        • Drugi wiersz! 

        • Bajka o ogrodniku Bartku
          autor Olivier Stężała, klasa 5 A


          Pan Bartłomiej nie był stary, ale nosił okulary.
          Mieszkał w domku w centrum miasta, straszny SMOG go męczył i powiedział – basta.
          Rozgniewany, rozłoszczony, postanowił zrobić krok.
          Kupił skrzynkę pełną krzewów, kwiatów i wysoki dąb.
          Gdy to ptaki i wiewiórki zobaczyły, chętnie drzewko odwiedziły,
          Nawet pszczółka Hania rada była i kwiatuszek odwiedziła.

        • NASZA GALERIA! 

        •    

          • PIERWSZY WIERSZ! 

          • Mamy zaszczyt przedstawić naszych poetów, którzy nie wstydzili się podzielić z nami swoim dorobkiem literackim. Przedstawiamy pierwszy wiersz waszego kolegi z 7b.

            Serdecznie zachęcamy i czekamy na następne ciekawe utwory przyszłych poetek i poetów!

            Kochani Odwagi!

            Aleksander Gniewomir Domowicz
            czasy on-line


            babcia często przez telefon pyta jak tam szkoła?
            hmmm... gdyby nie prace domowe może byłaby nawet wesoła
            przyszedłem do niej dopiero w siódmej klasie
            i jakoś szukanie przyjaciół stale jeszcze trwa w czasie
            a teraz trudniejsze to stało się o wiele
            dobrze więc, że są starzy przyjaciele

            z Mikołajem jestem na czacie,
            z Szymonem gram w Fortnitea w wieczory i noce,
            z Niką i Witkiem gadałem na discordzie,
            Marcin do mnie dzwoni, a Iwo pisze na whatsappie
            gdzie są wszyscy, co się z nimi stało?

            czy uczą się na klasówki online:)
            rymują może na konkurs lub robią prezentacje?
            czy szukają idealnej maseczki
            na pierwsze wyjście bez dorosłego?
            może szukają odpowiedzi, ile osób może jechać w metrze
            i jak utrzymać dystans na Polach Mokotowskich?
            wszakże od miesiąca ukrywani byli w domach
            i nie znają innych realiów niż e-szkoła

            pokój na poddaszu, komunijny laptop, porysowane biurko to moja szkoła?
            a może Librus, Teams, Zoom, messenger i mail to nowe przedmioty do opanowania
            jakoś dziwnie nie widzieć klasy tak długo...
            na ekranie migają czasem twarze nauczycieli
            dobrze, bo inaczej może o nich byśmy zapomnieli

            zrobić quiz, odpowiedzieć na pytania 1-7,
            obejrzeć filmik na youtubie dam radę,
            najgorzej, że mama znowu pracuje w tygodniu zdalnie
            ze śledzeniem nowinek w sieci w godzinach e-lekcji będzie marnie
            mam siedzieć siedem godzin w ekran wpatrzony
            a gdy chcę tyle z Markiem  pograć, to ojciec jest oburzony
            mama chce nagle sprawdzać każdą pracę domową
            i odbiera mi na pisanie wierszy całą wolność weekendową
            nie straszny jej polski ani matematyka
            na szczęście hiszpański, a zwłaszcza fizyka, tu już się trochę cyka

            podobno przyrosłem już do swojego fotela,
            wykrzywiłem kręgosłup i wzrok mi podumiera
            ale przecież codziennie postać badmintonisty przybieram
            może nie jestem mistrzem ogródka jeszcze
            ale w środę pokonałem ojca wreszcie

            plusy sytuacji to brak rannego wstawania,
            i konieczności dokładnego długich włosów czesania,
            no i większa możliwość piątek zbierania
            minusy: brak przemieszczania
            i nieustanne próby przez rodziców mnie kontrolowania
            oraz ich oczekiwania w zakresie ich zadawalania

            pewno wiecie, że jeszcze trochę wytrzymam, może do czerwca albo wakacji  
            ale, jak mówi Minister Zdrowia: rok, dwa..., to oby nie miał racji
            bo stanę się jak australijskie dziecko na farmie w buszu,
            które przyjaźni się tylko z kotem z parą nasłuchujących czarnych uszu