• Zajęcia doświadczalne w środy

          • Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

            15 listopada, o poranku, uczniowie z klas siódmych wkroczyli do pracowni chemicznej gotowi na przygodę z nauką. Zanim większość szkoły rozpoczęła swój dzień, ci młodzi badacze zanurzyli się w świat tajemniczych substancji i reakcji chemicznych.

            Pod bacznym okiem nauczyciela, z entuzjazmem na twarzach, eksperymentowali, tworzyli i odkrywali fascynujące aspekty chemii. Ta poranna wyprawa w naukowy świat na pewno pozostawiła trwałe wrażenie i zainspirowała ich do dalszych odkryć. Gratulacje dla tych wcześnie wstających entuzjastów nauki! 

          • Warsztaty „Zbuduj sam latarkę”

          • Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

            W magicznym świecie nauki odbyły się warsztaty "Zbuduj sam latarkę" w murach naszej szkoły przy ulicy Tynieckiej 25. Inspirujące zajęcia poprowadzili utalentowani uczniowie z klubu KMO "Szaleni Chemicy" z klasy 8a.

            Uczniowie klas piątych, ucząc się pod okiem doświadczonych młodych klubowiczów, mieli niepowtarzalną szansę stworzyć swoje własne latarki. To było nie tylko fascynujące doświadczenie praktyczne, ale również okazja do odkrywania tajemnic światła i nauki. Dzięki Szalonym Chemikom nauka stała się nie tylko edukacyjna, ale także zabawną przygodą! 

        • Warsztaty "Elektronika – mój pierwszy układ"
          • Warsztaty "Elektronika – mój pierwszy układ"

          • Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

            13 listopada klasa 6b przeżyła niezwykłe chwile na warsztatach "Elektronika" na Wydziale Fizyki UW.

            Zamiast zwykłej lekcji, uczniowie wcielili się w małych naukowców, konstruując swoje pierwsze układy elektroniczne. Z błyskiem diod i szumem elektroniki w tle, sala wydziałowa stała się miejscem odkryć i fascynacji nauką. Kto wie, może wśród nich jest przyszły geniusz elektroniki?

        • Projekt naukowy Erasmus+ dla uzdolnionych i przedsiębiorczych uczniów „Uczymy się miast”
          • Projekt naukowy Erasmus+ dla uzdolnionych i przedsiębiorczych uczniów „Uczymy się miast”

          • Tekst: Agnieszka Kanabus

            Startujemy z nowym projektem naukowym Erasmus+ dla uzdolnionych i przedsiębiorczych uczniów „Uczymy się miast”.

            Zapraszam do współpracy grupę uczniów klas ósmych, którzy interesują się naukami ścisłymi i chcieliby zająć się prowadzeniem swojej firmy w przyszłości.

            Będziecie uczyć się metodą STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Maths) i projektować urządzenia produkujące prąd. Rozwiniecie swoje umiejętności inżynierskie (LEGO), informatyczne (LOGO i Drukarka 3D) i biznesowe (jak napisać business plan i zarobić pierwsze pieniądze). Pokażecie swoje prace w niemieckiej szkole w Amberg k/Norymbergi w kwietniu 2024

            Chętni uczniowie, zgłaszajcie się do końca listopada do p. Agnieszki Kanabus

        • Konkurs Plastyczny "Ilustrujemy bajki Adama Mickiewicza"
          • Konkurs Plastyczny "Ilustrujemy bajki Adama Mickiewicza"

          • Biblioteka zaprasza do udziału w Konkursie Plastycznym ,,Ilustrujemy bajki Adama Mickiewicza”.

            Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 1-5. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.

            Zadanie konkursowe: wykonanie ilustracji do dowolnej bajki Adama Mickiewicza. Technika wykonania prac: dowolna plastyczna płaska – malarstwo, rysunek, grafika, techniki mieszane (z wyjątkiem prac wykonanych z użyciem ziaren, waty, szkła, plasteliny, bibuły, itp.), format pracy – A4.

            Prace należy oddać do pani Małgorzaty Partak do dnia 4 grudnia 2023 r.

            [W nagłówku wydanie "Bajek" Adama Mickiewicza z 1988 roku. Okładka z ilustracją Jana Marcina Szancera.]

        • Konkurs Plastyczny "Portret Adama Mickiewicza"
          • Konkurs Plastyczny "Portret Adama Mickiewicza"

          • Biblioteka zaprasza do udziału w Konkursie Plastycznym ,,Portret Adama Mickiewicza”.

            Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 6-8. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę.

            Zadanie konkursowe: wykonanie portretu Adama Mickiewicza. Technika wykonania prac: dowolna plastyczna płaska – malarstwo, rysunek, grafika, techniki mieszane (z wyjątkiem prac wykonanych z użyciem ziaren, waty, szkła, plasteliny, bibuły, itp.), format pracy – A4.

            Prace należy oddać do pani Jolanty Benedykczak do dnia 4 grudnia 2023 r.

            [w nagłówku: Fotografia portretu Adama Mickiewicza autorstwa Karola Jaenischa z 1824 r., fot. wykonana ok. 1888 r. przez Amalię Krieger, źródło: Polona]

        • Obchody Święta Niepodległości
          • Obchody Święta Niepodległości

          • Zdjęcia: Anna Stańczak-Suchocka, Liliana Chwistek

            Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie wraz z gronem pedagogicznym stworzyli - tradycyjnie już - żywą flagę, a najmłodsi uczniowie - z klas 1b i 1c -  oprócz żywych flag wykonali biało-czerwone kokardy narodowe.

        • Rok Mikołaja Kopernika w SP157
          • Rok Mikołaja Kopernika w SP157

          • Tekst: Jolanta Przytuła-Nowak
            Zdjęcia: Jolanta Przytuła Nowak, Justyna Szewczyk-Gielmuda

            W piątek 27 października uczniowie naszej szkoły uczcili 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Zainteresowanie autorem Rewolucji Kopernikańskiej było ogromne, a świętowanie bardzo twórcze. Zapał widać w pięknych pracach uczniów.

            Tego samego dnia został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny na "MODEL UKŁADU SŁONECZNEGO". Na konkurs wpłynęło wiele bardzo ciekawych prac pokazujących Waszą kreatywność, stosowanie niebanalnych rozwiązań przestrzennych, zabawę różnorodnymi materiałami, zainteresowanie tematyką kosmosu.

            [ciąg dalszy poniżej]

            Laureaci klas I-V:

            1. miejsce - Witek (1b), Alicja (5a), Iga (2b)
            2. miejsce - Zbigniew (1b), Gabrysia (3b), Piotr (2c)
            3. miejsce - Ryszard (1c), Ola (2c), Henio (2b), Antoni (1c)

            Laureaci klas VI- VIII:

            1. miejsce - Jula (7a)
            2. miejsce - Juliusz (6b)
            3. miejsce - Mykhailo (6b)

            Gratulujemy!!!

        • KMO "Szaleni Chemicy" w Instytucie Fizyki PAN
          • KMO "Szaleni Chemicy" w Instytucie Fizyki PAN

          • Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

            Dnia 21 października 2023 roku, w ramach obchodów siedemdziesiątej rocznicy powstania Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, nasz Klub Młodych Odkrywców, "Szaleni Chemicy," miał zaszczyt uczestniczyć w wydarzeniu i prowadzić stoisko z eksperymentami z suchym lodem. 

            Prezentowaliśmy efektowne eksperymenty, w trakcie których suchy lód przechodził z fazy ciała stałego w gaz, tworząc imponujące mgiełki i efekty dźwiękowe. Dla uczestników, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, była to fascynująca okazja do odkrycia tajemnic przyrody i nauki. 

            Dla uczestników Dnia Otwartego przygotowano liczne warsztaty i pokazy eksperymentów, które były dostosowane do różnych grup wiekowych. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mieli okazję samodzielnie eksperymentować i lepiej zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne. 

            W trakcie wydarzenia odbyły się także spacery po laboratoriach IF PAN, gdzie mogli zobaczyć, jak wygląda codzienna praca naukowców oraz jakie zaawansowane sprzęty i technologie są używane w badaniach. 

            Dzień Otwarty IF PAN okazał się znakomitą okazją do promocji nauki, a szczególnie dziedziny fizyki i chemii, wśród młodszych pokoleń. Nasze działania jako "Szaleni Chemicy" miały na celu zainspirowanie młodych umysłów do zgłębiania tajemnic nauki i eksperymentowania. Byliśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego ważnego wydarzenia i przyczynić się do jego sukcesu. 

        • Warsztaty w Pracowni Przyrodniczej WCIES
          • Warsztaty w Pracowni Przyrodniczej WCIES

          • Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

            W dniu 18 października 2023 roku uczniowie klasy 7d oraz członkowie klubu KMO Szaleni Chemicy mieli okazję odwiedzić Pracownię Przyrodniczą WCIES, mieszczącą się przy ulicy Starej.

            Tematem spotkania były mieszaniny chemiczne, a dokładniej mówiąc "Razem czy osobno? Mieszaniny jednorodne i niejednorodne." Warsztaty te miały na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat różnych rodzajów mieszanin oraz zrozumienie, jak można je rozróżnić i opisać.

            [ciąg dalszy poniżej]

            Podczas tego fascynującego wydarzenia wszyscy uczestnicy, wykazali ogromne zaangażowanie i ciekawość wobec prezentowanych tematów. Prowadzący zajęcia wykorzystali metodę IBSE (Inquiry-Based Science Education), co pozwoliło na aktywne uczestnictwo uczniów w procesie nauki. Dzięki temu każdy mógł doświadczalnie przekonać się, jak różne mieszaniny zachowują się w praktyce. 

            W trakcie warsztatów uczestnicy mieli również okazję zrozumieć, jakie zastosowanie mają różne rodzaje mieszanin w życiu codziennym.  

            Ta forma nauki metodą IBSE była inspirująca i pomogła uczestnikom zrozumieć, że chemia może być fascynująca i przekracza granice podręczników szkolnych.

          • Nauka programowania Photona

          • Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

            Klasa 6b po raz pierwszy wykorzystuje aplikację Scratch do zaprogramowania robota. Zabawy, śmiechu i nauki na lekcji jest mnóstwo. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na zdjęciach. To wszystko jest możliwe, dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

          • Ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych 2023

          • Zdjęcia: Anna Stańczak-Suchocka

            13 października, w przeddzień Święta Edukacji Narodowej, najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym ślubowaniu i pasowaniu na ucznia.

            Gratulujemy Pierwszakom i życzymy wielu szkolnych sukcesów, wspaniałych przyjaciół oraz nieustającego zapału w zdobywaniu wiedzy!

        • Wybory do Samorządu Uczniowskiego w budynku Tyniecka - fotorelacja
          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego w budynku Tyniecka - fotorelacja

          • Zdjęcia: Agnieszka Kanabus

            W środę 18 października na Tynieckiej odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            Dodatkowe migawki znajdziecie na naszym koncie instagramowym tutaj.

            W czwartek poznaliśmy wyniki. Oto Samorząd Uczniowski budynku Tyniecka w roku szkolnym 2023/2024:

            Przewodniczący: Olivier Diallo 7c
            Wiceprzewodnicząca: Maja Barańska 8b
            Członek Samorządu: Elżbieta Piechna 7c

            Gratulujemy i dziękujemy wszystkim tegorocznym kandydatom za udział w kampanii oraz wysoki poziom zaprezentowanych programów, propozycji i plakatów wyborczych!

        • Dzień Otwarty Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk
          • Dzień Otwarty Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk

          • KMO Szaleni Chemicy zaprasza:

            Dołącz do nas w Dniu Otwartym Instytutu Fizyki PAN - 70 lat nauki i odkryć! Zapraszamy Cię na wykłady, pokazy i eksperymenty. To już 21 października, aleja Lotników 32/46 w Warszawie w godzinach 10:00 - 16:00. 

            Więcej informacji na stronie: Instytut Fizyki PAN 

            Zapraszamy! 

            KMO Szaleni Chemicy 

        • Suchy lód w akcji
          • Suchy lód w akcji

          • Tekst i zdjęcia: Beata Siwiec

            W październiku klubowicze szkolnego KMO Szaleni Chemicy, przygotowując się do Dnia Otwartego Instytutu Fizyki PAN, przeprowadzili warsztaty we wszystkich klasach w budynku przy ulicy Tynieckiej 25.  

            Tematem przewodnim zajęć były magiczne eksperymenty z suchym lodem. Młodzi badacze próbowali doświadczalnie odpowiedzieć na wiele pytań: Jak zrobić dymiące bąbelki czy lewitujące bańki mydlane? Jak wykonać śpiewające łyżeczki i samo nadmuchujące się balony? Czy naprawdę suchy lód służy do mrożenia, chłodzenia żywności?

          • Goście z Portugalii na Tynieckiej

          • Zdjęcia: Agnieszka Kanabus

            W dniach 2 - 9 października gościliśmy w naszej szkole uczniów z Portugalii. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wizyty projektowej. 

            Agnieszka Kanabus

          • Dzień Chłopaka w 1A

          • Tekst i zdjęcia: Anna Stańczak

            W piątek 29 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Chłopcy zrobili sobie pamiątkowe fotografie, dziewczynki złożyły im życzenia, a Rodzice zaprosili wszystkich na lody. 

            To był bardzo przyjemny dzień.

        • Upamiętnienie ofiar powstania warszawskiego przez uczniów klasy 5a i 4a
          • Upamiętnienie ofiar powstania warszawskiego przez uczniów klasy 5a i 4a

          • 27 września uczniowie klasy 5a i przedstawiciele klasy 4a wraz z wychowawcami złożyli znicze pod tablicą upamiętniającą śmierć mieszkańców Mokotowa zabitych podczas powstania warszawskiego. Wyjście zostało zainicjowane przez szkolny wolontariat.

            Szkoła Podstawowa nr 157 opiekuje się tablicą znajdująca się przy ul. Dąbrowskiego 3.

            Jest to jedna z wielu tablic stworzonych na podstawie projektu Karola Tchorka. Tablica ta upamiętnia ofiary zbrodni popełnionej przez hitlerowców w czasie powstania warszawskiego. 3 sierpnia 1944 oddział niemieckiej żandarmerii przysłany z koszar przy ul. Dworkowej zamordował ok. 40 mieszkańców domów przy ul. Dąbrowskiego nr 1 i 3.

        • Program „Laptop dla ucznia”
          • Program „Laptop dla ucznia”

          • Od dnia 27 września 2023 r. rozpoczynamy wydawanie rodzicom/prawnym opiekunom uczniów klas czwartych laptopów z rządowego programu „Laptop dla ucznia”.

            Dokładny harmonogram (dzień/godzina) wydawania sprzętu zostanie ustalony indywidualnie z każdym rodzicem/prawnym opiekunem.

            Wzory dokumentów i inne informacje związane z projektem są umieszczone na stronie szkoły w dziale Uczniowie/Program „Laptop dla ucznia”.

            Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji:

                            https://laptopdlaucznia.gov.pl